Hz Hasan Sözleri

Akıllı adam, kendisine nasihat etmesini isteyen kimseye hile yapmaz.

Dünyada ayıplanmaya katlanmak, cehennemin ateşine tahammül etmekten daha kolaydır.

En keskin göz, hayırı gören; en güzel işiten kulak, nasihatları dinleyip ondan yararlanan; ve en sağlam kalp de şüphelerden arınandır.

Ey Allah’ın kulları! Allah’tan korkun. Kurtuluş ve saadet talep edin ve ihtiyarlık çağı ulaşmadan ciddiyet gösterin. Azap parçaları inmeden ve lezzetleri yok edici ölüm ulaşmadan önce amel yapmaya koşun. Zira dünya, nimetlerinin devamı bulunmayan, musibetlerinden emin olunmayan, kötülüklerinden kaçınılamayan aldatıcı bir engel ve eğik güvensiz bir dayanaktır.

Ey Allah’ın kulları! İbretlerden öğüt alın ve geçmişlerin geriye bıraktıkları eserleri ibret kaynağı edinin. Bunca nimetlerin şükrü için günahlardan uzak durun ve nasihatlardan yararlanın. Allah’ın yardımcı ve sığınak, Kur’an’ın da delil ve davacı, cennetin sevap, cehennemin de ceza ve işkence olması insana öğüt olarak yeter.

Her vakti biten şahıs, muhlet talep ederken fırsatı olan kişi, bunun değerini bilmeyerek işlerini sonraya ertelemekle kendini oyalar.

İbadet etmek isteyen, onun için temizlenmelidir.

İlim, öğrenenin mazeretini ortadan kaldırır. Zira insan cahil olduğu müddetçe mazeret gösterebilir; elbette her cahil değil.

Müstehap ameller, farzları engellerse onları bırakınız.

Müşavere eden bir kavim, mutlaka kemale erişir.

Nimet içerisinde bulunduğunda (Allah’a) şükretmek, bir musibet gelip çattığında sabırlı olmak, şerri olmayan bir hayırdır.

Nimete şükretmemek alçaklıktır.

Öğüdün size ulaşmasını engelleyen, gurur perdesidir. Gurur ve bencillik kalkmadıkça öğüt etkili olmaz.

Rabbiyle kendisi arasında olan şeyler hakkında, akıllı davranan bir kimse görmedim.

Yakin, kurtuluşun sığınağıdır.

Yolculuğun uzaklığını hatırlayan ona hazırlanır.