Kategori: Ünlü Sözleri

Yildiz Tilbe Sözleri

Allah düşmanımızı; aç koymasın, hasta etmesin. Doyursun, iyileştirsin… Kahretsin!

Ben kalabalığın içinde yalnızım tek başımayım. Yalnızken de çok kalabalığım.

Bende sevgiliyim yalnızca sevgilisizim. Sevgilim olup sevgim olmayacağına sevgim olsun sevgilim olmasın zati öyle.

Beni yokluğunla sınama, yaşadığım hayata hayran kalırsın.

Bensiz gülemez demişsin, en çok da buna güldüm. Giden gittiği yeri mutlu etsin. Ben rakıyla da güzelim.

Okumaya devam et

Nietzsche Sözleri

” Zerdüşt; ‘şerefimle söylerim ki dostum, söylediğin şeylerin hiçbiri yoktur. Şeytan yoktur ve cehennem yoktur. Ruhun bedeninden daha önce ölecektir. Artık hiçbir şeyden korkma.”

“Kardeşlerim, ruhun aslanlaşmasına ne gerek var? Dayanıklı ve saygılı bir yük hayvanı neye yetmez?

 Bir insanın gerçekten ele almış olduğu düşünce özgürlüğü ile, onun tutkuları ve hatta arzuları da gizli gizli kendi üstünlüklerini göstereceklerini sanırlar

Durur ve dikkat kesilir: Nedir yanıltan onu? Nedir kulaklarından hiç gitmeyen bu uğultu? Bir vakitler o zincirlere vurulmuş insanın iç dünyası. Şimdi hep zincir şakırtılarıyla dolu!

Mahkum ediyorum Hıristiyanlığı; ona, şimdiye dek herhangi bir savcının ağzından çıkan en korkunç suçu yöneltiyorum. O benim için düşünülebilir yozlukların en yükseğidir, olanaklı en son yozluğun istemi olmuştur.

Okumaya devam et

Sabahattin Ali Sözleri

Sevmek, hele benim gibi sevmek berbat bir şeydir. Hayatımda yalnız o vardı. Gözümü kapadığım zaman onu, açtığım zaman onu, uyuduğum zaman onu, uyandığım zaman onu görüyordum.

“Ben böyleyim işte!” dedi. “Ben garip bir kadınım. Benimle ahbaplık etmek isterseniz birçok şeylere tahammüle mecbur kalacaksınız.

“Ben senden vücutlarımızın değil kafalarımızın birleşmesini istiyorum.”

“Dünyada hayatın bir tek manası varsa o da sevmektir.”

“İhtiyarlığımda çekilmez bir adam olacağım hakkındaki iltifatına teşekkür ederim. Ama bu tahminin doğru çıkmayacak sanırım. Çünkü ihtiyarlayacağımı kim söyledi? Hep genç kalacağım.”

Okumaya devam et

Che Guevara Sözleri

Aç insanların karnını doyurduğum zaman bana kahraman diyorlar. Bunların neden aç olduğunu sorduğum zaman ise; bana komünist diyorlar…

Arkamdan konuşmaya devam et çünkü karşıma çıkacak kadar büyük değilsin…

Aslanların sessiz kaldığı yerlerde, kuşlar kartallar volta atar; ama bilmezler ki aslan o sessizliği bozarsa, kıyamet kopar.

Ayakkabılarımın altı delikti; ama üstü her zaman boyalıydı…

Bana güç veren zaferlerim değil, yaşamdaki yenilgilerimdir.

Okumaya devam et

Ramiz Dayı Sözleri

Ağaç da, sen ve ben gibi soluk alması gerekli.Yakın çatarsan onları soluk alamaz.

Aileden biri ayrıldığında, yüzünü unutsan da, sesi kalır seninle. Yinede devam eder seninle konuşmaya.

Aileden biri bıraktığında seni veyahut sen bıraktığında aileni, karanlıkta hala çağırırsınız birbirinizi.

Ailen olmadan kolay hedefsin düşmanlarına.

Aşk mı intikam mı, mahkum mu, cellat mı… hep ikisinden birini seçmen istendi… Fakat hep bir üçüncü şık var… O da ateşe atlamak…

Okumaya devam et

Küçük Prens Sözleri

“İpek bir atkım olsaydı,” diye konuştu, “boynuma dolar nereye gitsem yanımda götürebilirdim. Bir çiçeğim olsaydı koparır yakama takabilirdim. Fakat sen gökteki yıldızları koparamazsın ki.”

Sevdiğiniz çiçek milyonlarca yıldızdan yalnız birinde dahi bulunsa yıldızlara bakmak mutluluğumuz için yeterlidir. “Çiçeğim işte şunlardan birinde,” deriz kendi kendimize.

“Doğru,” diye konuştu kral. “İnsan herkesten verebileceklerini istemeli. Bir otoritenin kabul görmesi mantıklı olmasına bağlıdır.

“Generalime bir kelebek gibi çiçekten çiçeğe uçmasını buyurursam, veyahut ağlatısal bir oyun yazmasını istersem, ya da bir martı olmasını buyurursam ve general de bu buyruğumu yerine getirmezse kim suçludur?” diye küçük prense sordu kral. “General mi, yoksa ben mi?”

“İnsanlar mı?” diye konuştu. “Sanırım onlardan altı veyahut yedi tane var. Birkaç sene önce görmüştüm. Fakat nerede olduklarını kimse bilemez. Rüzgâr sürüklüyor onları. Kökleri yok, bu yüzden de hayat onlar için güç.”

Okumaya devam et